Samsun’da Ne Zaman Kar Yağacak?

Samsun’da ne zaman kar yağacak sorusu Samsun halkı ve ziyaretçileri tarafından sıkça merak edilen sorulardan biridir. Samsun’da kış ayları genellikle uzun, soğuk, parçalı bulutlu, rüzgârlı ve yağmurlu geçer. Samsun’da yıl içerisinde sıcaklık normalde 4°C ile 28°C arasında değişiklik gösterir. Genellikle ılıman iklime sahip olan Samsun’da sıcaklık 0°C altına nadiren düşer ve 30 °C üstüne nadiren çıkar.

Samsun şehri Karadeniz’in orta kıyı şeridinde yer alan ve 152,28 km² yüz ölçümüne sahip bir ildir. Samsun iklimi genellikle ılıman bir iklimdir. Ancak kıyı şeridi ve iç kesimler arasında iklim farklılıkları görülebilir. Samsun’un sahil kesimlerinde Karadeniz ikliminin etkilerini görürüz. Dolayısıyla buralarda yazlar sıcak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçmektedir. Bunun aksine iç kesimlerde ise Canik Dağlarının etkisi vardır ve kışlar soğuk, yağmurlu ve kar yağışlı geçmektedir. Samsun’un kıyı kesimlerinde; Yakakent, Alaçam, Bafra, Atakum, Terme ve Çarşamba gibi ilçeleri bulunur. İç kesimlerde ise Ladik, Kavak, Vezirköprü gibi ilçeleri vardır.

Samsun’un günlük hava koşulları biraz kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü Samsun’da aynı gün içerisinde havanın sıcaklığı birkaç kez değişebilir. Yani sabah ılık havada hırkanızla çıktığınız güzel bir zamandan 1 saat sonra rüzgârlı ve yağmurlu bir hava sizi bekliyor olabilir. Bunun aksine çok soğuk olduğunu düşündüğünüz bir sabahta montunuzu giyip dışarı çıktığınız günün öğle saatlerinde güneşli ve sıcak bir hava ile karşılaşmanız mümkündür. Bunların yanı sıra Samsun’un bolca rüzgârlı bir yer olduğunu da söyleyebiliriz. Bu yüzden Samsun’da dışarı çıkmadan önce meteorolojinin gün içerisindeki saatlik olarak gösterdiği hava durumunu kontrol ederek üzerinize uygun kıyafetleri giyebilir ya da havanın durumuna göre yanınıza bir hırka, şemsiye ya da mont alabilirsiniz.

Samsun’da kış döneminde günlük ortalama sıcaklık 4°C ile 14°C arasında değişkenlik gösterir. 2015 yılının Ocak ayında Samsun’un sıcaklık ortalaması eksilere kadar düşmüştür. Ancak bu sıcaklık derecesi Samsun ilinde nadiren görülen bir durumdur. Aralık ayından sonra Samsun’da hava sıcaklığı 8°C altına düşmeye başlar. Ocak ayı içerisinde Samsun’un günlük ortalama sıcaklığı 6°C ile 11°C derece arasında değişirken Ocak ayının sonlarına doğru sıcaklık 4°C ve 25°C arasında farklılık gösterir. Şubat ayı içerisinde ise Samsun’un günlük sıcaklık ortalaması 5°C ve 10°C arasındadır.

Samsun’da kış aylarında her yıl kar yağışı olsa da karın karada kalma süresi kısadır. Samsun’da kar yağışı ülkenin genel sıcaklık ve kar yağışından etkilenmektedir. Dolayısıyla her kış mevsiminde kar yağışı olsa bile kar yerde tutmayabilir. Bunun temel nedenlerinden biri de Samsun’un ılıman bir iklime sahip olmasıdır. Samsun kıyı kesimleri iç kesimlerine göre daha sıcaktır. Samsun’da kar yağışı iç kesimlerde neredeyse her yıl görülür. Özellikle dağlık iç kesimlerde kar yağışını görmeniz mümkündür. Samsun ılıman iklime sahip olmasına rağmen kış aylarında kış turizmi de yapmaktadır. Samsun’un Ladik ilçesinde bulunan Akdağ’da Kayak Merkezleri bulunur ve her sezon yerli ve yabancı turisti misafir eder. Samsun’da bulunan Akdağ ve Canik Dağlarının etkisiyle iç kesimlerde karasal iklim özellikleri görülmektedir. Bu kesimlerde kışlar kar yağışlı, yağmurlu ve soğuk geçerken yaz ayları ise serin geçmektedir.

Karadeniz bölgesinin en yağış kısmı orta kesimleridir. Dolayısıyla en fazla yağış kışın, en az yağış ise yazın yaşanır. Samsun’da yıllık yağış miktarı ortalama 700mm olarak ölçülür. Samsun’da yağmurlu bir günde en az 1 mm sıvı ya da sıvıya eşdeğer yağışın olduğu tespit edilir. Kış mevsiminde yağışlar Aralık ayında %25 düzeyindeyken Şubat sonunda %22’e kadar kademeli olarak düşüşe geçer. Yılın en yüksek yağış ihtimali referans olarak alınan 24 Aralık tarihinde %26 civarındayken 3 Ağustos tarihinde ise en düşük yağış ihtimali %6 oranındadır. Samsun’da yağış miktarı kış mevsimi boyunca ortalama 49mm çevresindedir. Yağış miktarı nadiren de olsa 94mm kadar yükseliş gösterebilir ya da 15mm altına düşebilir. Aralık ayında ortalama 49mm ile başlayan yağış miktarı kademeli olarak ortalama Ocak ayında 45mm, Şubat ayında 33mm ve Şubat ayı sonunda 32mm olarak düşmeye başlar.

Samsun ili kış aylarının çoğunluğunu yağışlı olarak geçirmektedir. Bu yüzden kış sezonunda Samsun’a geliyorsanız yanınızda mutlaka şemsiye ya da yağmurluk bulundurmayı unutmayın! Samsun daha önceden de söylediğimiz gün içerisinde sıcaklığın değiştiği bir hava koşuluna sahip. Aynı şekilde Samsun’da yağışlar da aniden bastırabilir ya da yağış bir anda kesilebilir. Bu yüzden kış aylarında her türlü tedbirli olmak Samsun halkı ve ziyaretçileri için daha yararlı olacaktır.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verilerine göre Samsun’da 1929 ve 2018 yılları arasında yapılan ölçümlere göre 39,0°C ile en sıcak gün 15 Ağustos 1938 olarak kayda geçerken 9 Şubat 1929 günü -9,8 °C ile en soğuk gün olarak kayda geçmiştir.

Samsun şehri yağışlı olmasının yanı sıra kış aylarında rüzgârlı da geçmektedir. Samsun’da saatlik ortalama rüzgâr hızı mevsim boyunca neredeyse sabit olarak kalır. Kış mevsimi boyunca 14,8km/saat düzeyinden 0.9km/saat düzeyine doğru ilerleyen bir rüzgâr hızı vardır. Samsun’da yılın en rüzgârlı günü ortalama 15,7km/saat hızında seyrederken en sakin ve rüzgâr olmayan günlerde 9,4km/saat hız seyrinde ilerlemektedir.

Samsun’da kar yağışı görülse de okulları tatil edecek cinsten bir kara her yıl rastlanmaz. Bu yüzden kış aylarında daha rahat bir iklime sahip bir yer arıyor ya da kısa bir kaçamak yapmak istiyorsanız Samsun sizin için doğru bir tercih olacaktır. Samsun’un merkez ilçeleri kış aylarında daha ılıman olsa da yüksek kesimlerde kar yağışı sık yaşanır. Bu yüzden Samsun’da kış turizmi canlıdır. Samsun’un Ladik ilçesine bulunan Akdağ Kayak Merkezi kış tatilini ve kış sporlarını sevenler için biçilmiş kaftandır. Dilerseniz günübirlikte ziyaretler yapabilir dilerseniz de Kayak merkezinde konaklayabilirsiniz. Samsun’un en iyi kayak sezonu Aralık ve Mart ayları arasındadır. Ladik Akdağ Kayak merkezi otelimize 80 km uzaklıktadır. Eğer kış tatilini Samsun’da geçirmek istiyorsanız Ladik Akdağ Kayak Merkezinde kayak kiralayabilir, ATV ya da kar motosikleti ile gezintiye çıkabilir ve aileniz ve arkadaşlarınızla eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Kayak merkezinde çocuklar için daha az eğimli pistler kızak kiralayabilirsiniz.

Samsun’da kar yağışı Samsun’un merkez ilçelerinde çoğunlukla Ocak ve Şubat aylarında yaşanır. Ancak Samsun’un iç ve dağlık kısımlarında Aralık ve Mart ayları arasında kar yağışını görmeniz mümkündür. Bu yüzden kış tatilinizde tercihe göre daha sakin ve ılık günleri sahil kesimlerinde geçirebilir ya da kış sporları için Samsun’un iç kesimlerinde bulunan dağlık alanları tercih edebilir ve bu süreçte de otelimizde konforlu odalarımız ve size özel avantajlı seçeneklerimizden faydalanarak konaklayabilirsiniz. Samsun’da kış tatili her kesimden kişiye hitap ederken her bütçeye uygun kış tatili planları da yapılabilmektedir. Samsun kışı sevenler ya da kışın daha ılık kesimlerde bulunmak isteyenler için oldukça uygun hava koşullarına sahiptir.