Samsun Sahillerini Tanıyalım

Karadeniz bölgesindeki liman şehirlerinden biri olan Samsun hem doğa güzellikleriyle hem de turistik alanlarıyla bölgede oldukça önemli bir konuma sahiptir. Samsun her yıl yerli ve yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapar. Samsun, 40 km uzunlukta bir sahil şeridine sahiptir. Samsun’un sahilleri ve plajları, mavi bayrak işareti almıştır. Bu yüzden tatil için Samsun’u tercih eden birçok kişi vardır.

Samsun sahillerindeki kumun yapısı incedir ve kum oldukça temizdir. Sahil şeridinin kimi yerlerinde ağaçların yeşili ve denizin mavisi bir aradadır. Uzun bir alana sahip olan sahil şeridinde birden fazla plaj vardır. Otelimiz bu sahil ve plajların çoğuna yakın mesafededir. Bu yüzden otelimizde konaklayan misafirlerimizin Samsun sahillerine ulaşım imkanları oldukça kolaydır. Gelin birlikte Samsun sahillerini daha yakından tanıyalım.

 1. Çatalçam Sahili

Çatalçam sahili yazlık evlerin bulunduğu şehir merkezine 10 km uzakta olan temiz kumsalı ve deniziyle sıkça tercih edilen bir yerdir. Şehir merkezinden özel araçla ya da Çatalçam’a giden minibüs ve otobüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Özel aracınızla gidiyorsanız sahil kenarında araçlar için ayrılmış park alanlarına ya da otoparklara aracınızı park edebilirsiniz. Sakin bir yer olması ile bilenen Çatalçam sahilinde dilerseniz güneşin yakıcı sıcağından kurtulmak için denize girip serinleyebilir dilerseniz de ılık kum üzerinde uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Çatalçam sahilinde şezlong ve şemsiye kiralayabilme şansınız vardır. Bununla birlikte Çatalçam sahilinin ağaçlık bölgelerinde piknik yapabilir ya da kamp alanlarında kamp kurabilirsiniz. Günübirlik ziyaretler için de oldukça uygun olan Çatalçam sahili ziyaret edenler tarafından fazlasıyla beğeni toplamıştır.

 • İncesu Sahili

Samsun’un Atakum ilçesine yakın olan İncesu sahili 2018 yılında mavi bayrak ödülü almıştır. İncesu sahili 450 m uzunluğa sahiptir.

Aileniz ve arkadaşlarınızla birlikte deniz, kum, güneş üçlüsünün tadını çıkarabileceğiniz İncesu sahiline 7/24 gidebilirsiniz. Sahile giriş ücretsizdir. Ancak şezlong ve şemsiye için cazip fiyatlarda kira ücretleri vardır. Duş, soyunma kabini ve lavabolar ücretsiz olarak kullanıma açıktır. İncesu sahiline ulaşım kolaydır. Özel aracınızla ya da toplu taşımalarla kısa sürede buraya ulaşabilirsiniz. Şehrin gürültüsünden kaçıp sakin ve sessiz bir yer arıyorsanız doğru adrestesiniz.

 • Omtel Sahili

Omtel sahili Samsun şehir merkezine 15 km uzaklıktadır. Omtel plajı 2017 yılında mavi bayrak işaretini kazanan plajlardan biri olmuştur. Omtel sahilinin en ilgi çeken özelliği denizin yavaş yavaş derinleşmesidir. Bu yüzden özellikle çocuklu ailelerin uğrak noktası olmuştur. Omtel sahilinde ücretsiz duş, lavabo ve soyunma kabini gibi imkanlar vardır. Eğer şezlongda güneşlenmek ya da şemsiyenin gölgesinde oturmak istiyorsanız sahil çevresindeki işletmelerden şezlong ve şemsiyeleri uygun fiyatlara kiralayabilirsiniz.

 • Körfez Sahili

Körfez Sahili Samsun’un Atakum ilçesinde bulunan ve şehir merkezine 5 km mesafede olan bir sahildir. Samsun’daki birçok plaj gibi Körfez plajı da mavi bayrak işaretine sahiptir. Bu yüzden güvenilir ve temiz denizi ile gerek yerel halkın gerekse çevre illerdeki ziyaretçilerin uğrak noktası haline gelmiştir. Körfez sahilinin çevresinde birçok eğlence ve kahve mekânı bulunur. Bununla birlikte koşu yolları ve bisiklet yolları vardır. Tamamen halka açık olan bu alanda insanlar tercihen sandalyelerini alıp denizin kenarında keyifli vakit geçirebilir ya da deniz manzaralı mekanlarda oturarak manzaranın tadını çıkarabilir. Bu sahil size aileniz ve arkadaşlarınızla sosyalleşebileceğiniz ve eğlenebileceğiniz keyifli deneyimler yaşamanıza imkân sağlar. Bunlarla birlikte kıyıya park etmiş teknelerin ve kayıkların görüntüsü de size eşsiz bir görünüm sunar.

 • Nazar Plajı

Nazar plajı, merkeze yakın bir plaj olmasından dolayı insanlar tarafından sıkça tercih edilen plajlardan biridir. Nazar plajının temiz kumu ve muhteşem manzarası da gelenlerde hayranlık uyandırır. Plajda güneşlenirken martıların üzerinizden uçuşunu seyredebilirsiniz. Nazar plajı çevresinde birçok yeme içme mekânı vardır. Dilerseniz Karadeniz’in temiz ve güzel suyundan çıktıktan sonra bu mekanlarda karnınızı doyurabilir ve deniz manzarası eşliğinde aileniz ve arkadaşlarınızla sohbet edebilirsiniz.

 • İnci Plajı

Samsun şehir merkezine 10 km uzaklıkta olan inci plajı da mavi bayrak işaretine sahip plajlardan bir tanesidir. İnce kumu ve temiz denizi ile ziyaretçilerini ağırlayan inci plajı Samsun’un en çok tercih edilen plajlarından birdir. Haftanın her günü ve günün her saatinde açık olan inci plajına giriş ücretsizdir. Plajda güneşlenmek için şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. İnci plajında deniz başlangıçta sığdır ve yavaş yavaş derinleşir. Bu yüzden rüzgârlı havalarda ya da havanın elverişli olmadığı durumlarda girilmemesi tavsiye edilir. İnci plajı sahilde yürüyüş yapmak, bisiklet sürmek ve manzarayı seyretmek için oldukça uygun bir alandır.

 • Atakum Sahili

Samsun’un Atakum ilçesinde bulunan Atakum sahili yerel halkın uğrak noktalarından biridir. Atakum sahilinde park alanları, kumsal, basketbol sahası, restoranlar, kafeler ve eğlence mekanları bulunur. Özellikle yaz aylarında aileniz ve arkadaşlarınızla birçok aktivite yapabileceğiniz Atakum sahili Samsun’un en popüler yerlerinden biridir. Sahil kenarında büfeler, oturma yerleri ve yürüyüş yolları vardır. Sevdiklerinizle keyifli zamanlar geçirmek için oldukça ideal bir yerdir. Sahilde anılarınızı ölümsüzleştirmek için deniz manzarası eşliğinde fotoğraflar çekinebilirsiniz. Gündüz ayrı gece ayrı bir manzara sunan bu sahile ulaşım çok kolaydır. Eğer Atakum sahile özel aracınızla gelirseniz sahil kenarında park için ayrılmış yerlerde kolaylıkla park yeri bulabilirsiniz. Bununla birlikte tramvay, minibüs ve halk otobüsleri de Atakum sahiline gitmek için diğer seçeneklerdir.

 • Fener Plajı

Fener Plajı şehir merkezine 2 km, havaalanına ise 26 km uzaklıktadır. Dolayısıyla ulaşım açısından oldukça kolay bir mevkiiye sahiptir. Mavi bayrak işareti alan Fener plajı tamamen kumdan oluşur. Fener plajı 235 metre uzunluğa sahiptir. 1100 kişilik kapasiteye sahip olan fener plajı temiz kuma ve denize sahiptir. Şehrin merkezinde ancak şehrin gürültüsünden uzak deniz, kum ve güneşin tadını Fener plajında çıkarabilirsiniz.

 • Samsun Sahil Yolu ve Sevgi Gölü

Samsun’un merkezinde bulunan Samsun sahil yolu Mert ırmağı ve Samsun Limanı arasındaki sahil şerididir. Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bu sahilde yürüyüş yapabilir, faytona binebilir, bisiklet sürebilir ve balık tutabilirsiniz. İlkadım ilçesinde bulunan bu sahilde paten pisti, oyun parkları ve yeşillik alanlar da vardır. Sahil yolunun meydan tarafındaki girişinde Tütün İskelesini ziyaret edebilir ve Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykellerini görebilirsiniz. Tütün İskelesi Atatürk’ün Bandırma Gemisi ile Samsun’a geldiği zamanda karaya ilk adım attığı yerdir.

Sahil yolunun ilerleyen kısımlarında Sevgi Gölü’nü ziyaret edebilir ve göldeki kuğları ve ördekleri görebilirsiniz. Göl kenarında bulunan işletmelerde dilerseniz yemek yiyebilir dilerseniz de bir şeyler içerek göl manzarasını seyredebilirsiniz.

Samsun ziyaretinizin dönüşünde sevdiklerinize hediyelik eşyalar götürmek istiyorsanız sahilin girişinde bulunan Yabancılar Çarşısını ziyaret edebilirsiniz.

 1. Costal Sahili

Costal sahili Samsun şehir merkezine 30 km uzağında Gelemen mevkiinde yer alır. Karadeniz bölgesinde en yüksek kaliteye sahip kum Costal sahilindedir. Costal sahilinde denize girebilir, piknik yapabilir ya da kamp kurabilirsiniz. Costal sahili geniş ve uzun bir yapıya sahiptir. Bu yüzden yürüyüş yapmak için de oldukça uygundur. Temiz ve berrak bir suya sahip olan Costal sahili denize girmek için en güzel yerlerden biridir. Costal sahili şehrin biraz dışında kaldığı için oldukça sakin ve sessizdir. Costal sahile yalnızca yerel halk değiş çevre illerden de oldukça ziyaretçi gelmektedir.

 1. Miliç Plajı

Miliç Plajı yeşili ve maviyi bir arada bulundurması bakımından Karadeniz’in en güzel plajlarından biridir. Miliç plajında kumsalın hemen kenarın çam ağaçları bulunur. Mavi bayrak işaretine sahip bu plajda piknik alanları, iskele, etkinlik alanları, yürüyüş yolları, mescit, düğün salonları ve çocuk oyun alanları bulunur. Bu yüzden ister ailenizle isterse arkadaşlarınızla rahatlıkla gidebileceğiniz Miliç plajında keyifli saatler geçirebilirsiniz.